isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

Güney Kore’nin tehlikeli tersanelerinde en çok taşeron işçiler risk altında

Güney Kore’nin tehlikeli tersanelerinde en çok taşeron işçiler risk altında

Kaynak : https://www.reuters.com/article/us-southkorea-safety-insight-idUSKBN1X82QS

GEOJE, Güney Kore (Reuters) – Park Chol-hee, 2017 İşçi Bayramı’nda Samsung Heavy Industries’in Geoje tersanesinde tatil vardiyasında çalışırken dev bir vincin bir başkasıyla çarpışıp yere düşmesi ve Park’ın küçük kardeşi de dahil olmak üzere altı kişinin ölümüne neden oldu. .

2017’de bir Samsung tersanesinde vincin çökmesi sonucu kardeşi ölen Park Chol-hee, 18 Ekim 2019’da Güney Kore’nin Seul kentinde fotoğraflar için poz veriyor. REUTERS/Kim Hong-Ji
Park, “Sanki bir bomba atılmış gibiydi” dedi. “Cesetler tarif edilemeyecek kadar hasarlıydı.”

Park ve kardeşi Sung-woo, Fransız enerji devi Total için bir petrol ve gaz platformu inşa eden yaklaşık 1.500 taşeron çalışanı – o gün tersane işgücünün %90’ı – arasındaydı.

Ölen altı ve yaralanan 25 işçinin tamamı, tam zamanlı çalışanlara kıyasla daha düşük ücret, daha az istihdam koruması ve daha az eğitim alan taşeronlardı.

Yaklaşık iki düzine işçi, taşeron yöneticisi ve uzmanla yapılan görüşmelere göre Samsung ve diğer büyük Koreli şirketler, maliyetleri düşürmek ve işgücü esnekliğini artırmak için taşeronlara ve geçici işçilere giderek daha fazla bel bağladıklarını kabul ediyor, ancak işyeri kazalarında çok az sorumluluk üstleniyorlar.

2018 yılında hükümet tarafından yaptırılan bir rapora göre, şirketler ve yetkililer için hafif cezalar, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en kötü üçüncü endüstriyel güvenlik siciline sahip olan Güney Kore’de iş kazalarını azaltma girişimlerini engelliyor.

Güney Kore’nin en az on yıldaki en kötü tersane kazasından iki yıldan fazla bir süre sonra Park, Mayıs ayında bir mahkemenin hiçbir Samsung yetkilisinin kaza nedeniyle hapis cezasına çarptırılmayacağına karar vermesinden sonra kötüleşen depresyon ve travma sonrası stres bozukluğundan muzdarip olduğunu söyledi.

Reuters’in sorularına e-postayla gönderilen bir yanıtta Samsung Heavy, kazanın neden olduğu kayıplardan pişmanlık duyduğunu ancak temyiz davası nedeniyle daha fazla ayrıntı veremeyeceğini söyledi.

Samsung’un e-posta imzalarında şunlar yazıyor: “Güvenlik, yönetimde 1 numaralı değerdir.”

Total ve Park’ın doğrudan işvereni Haedong, hikaye hakkında yorum yapmayı reddetti. Mahkeme belgelerine göre, Samsung Heavy için taşeron olarak kalan Haedong, ceza davasında yargılanmadı.

Güney Kore’nin endüstriyel kazaları interaktif:

Güney Kore’de endüstriyel kazalar
Korea Inc, maliyetleri düşürmek ve işgücü esnekliğini artırmak için büyük ölçüde taşeronlara ve geçici işçilere güveniyor, ancak işyeri kazalarında çok az sorumluluk taşıyorlar.

İŞYERİ ÖLÜM ORANI

Kore, OECD ülkeleri arasında en yüksek üçüncü işyeri ölüm oranına sahip

ÇOK KATMANLI TAŞERON
Samsung gibi Güney Koreli holdingler, Kore Savaşı’nın küresel bir üretim ve mühendislik santraline dönüşmesinden bu yana ülkenin hızlı ekonomik dönüşümünün bel kemiği olmuştur.

Ancak uzmanlar ve endüstri yetkilileri, rekabet arttıkça ve büyüme yavaşladıkça, yerel olarak chaebol olarak bilinen grupların maliyetleri düşürmek, üretimi artırmak ve talep dalgalandığında personelin işten çıkarılmasını kolaylaştırmak için geçici ve taşeron işçi alımını artırdığını söylüyor.

Geçici işçiler, 2018’de Güney Kore’deki tüm işçilerin %21,2’sini oluşturuyordu; bu, OECD ortalaması olan %11,7’nin neredeyse iki katıydı.

Devlet tarafından finanse edilen Kore Çalışma Enstitüsü geçen Ekim ayında bir raporda, Güney Kore’nin taşeron firmalarındaki işçilerin ayda 3.4 milyon won (334 $) kazandığını, bu da ana müteahhitlerdeki emsallerinin sadece %62’sini kazandığını söyledi.

Çalışma avukatı ve başkanlık çalışma danışma organının bir üyesi olan Lyou Sung-gyou, “Bu sadece Samsung’un değil, Korea Inc’in de bir sorunu” dedi. “Şirketler kâr ediyor, ancak çok katmanlı bir taşeron yapısı oluşturarak yasal sorumluluktan kaçıyorlar.”

Güney Kore Çalışma Bakanlığı, ana yüklenicilerin taşeronlarının güvenlik önlemleri konusundaki sorumluluklarını güçlendirmenin “gerekli” olduğunu söyledi.

Bakanlık, Reuters’e yaptığı açıklamada, “(Ana) müteahhitler, kendileri tarafından kontrol edilen veya yönetilen işyerlerinde en iyi zararlı ve risk faktörlerini bilir” dedi.

Bakanlık, işçi güvenliğinden ana yüklenicilerin sorumlu olduğu şantiyelerin kapsamını genişletmek için bir iş güvenliği yasasını revize ettiğini de sözlerine ekledi.

Slayt gösterisi (2 resim)
Dış kaynak kullanımı, özellikle geçen yıl sipariş hacmine göre dünyanın en büyüğü olan Güney Kore’nin gemi inşa endüstrisinde yaygın.

2017 Samsung vinç kazasını araştıran hükümet onaylı bir uzmanlar panelinin raporuna göre, Koreli gemi yapımcılarındaki taşeronlar 2000 yılında toplam işgücünün yarısından azını oluşturuyordu, ancak 2014-2015’te %70’i aştı.

2018 raporuna göre, taşeronlar, maliyetleri daha fazla azaltmak için işlerini üçüncü kademe işçilere daha fazla dış kaynak olarak verdi, bu da “endüstriyel kaza risklerini kaçınılmaz olarak artıracak” dedi.

Güney Koreli gemi yapımcılarının önemli bir müşterisi olan Royal Dutch Shell’de, Güney Kore biriminde üst düzey yönetici olan Ju Young-kyu, Reuters’e verdiği demeçte, çok katmanlı taşeronluk, Güney Kore’nin tersanelerinde, Çin tersanelerinde “benzersiz” bir özelliktir. daha az dış kaynak kullanmak.

Kazaları azaltmak için vasıfsız işçilerin daha iyi yönetilmesi ve değerlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Taşeron işçi kullanımı da işletmelerin iş kazası sigorta primlerini düşürmesini sağlamıştır.

Güney Kore’nin en büyük holdingi olan Samsung Group, personel işverenlerinin karıştığı kazaların daha az olması ve taşeronların karıştığı kazalardan sorumlu olmaması nedeniyle iş kazası sigortası primlerinde 2016’dan Haziran 2019’a kadar yaklaşık 400 milyar won (334 milyon $) indirimden yararlandı. parti milletvekilleri bu yıl iç hükümet verilerine atıfta bulunarak söyledi.

Sigorta primleri ve yasal sorumlulukları sorulan Samsung Heavy, her kazanın yasal sorumluluğuna bağlı olarak ana yüklenici ve alt yüklenicilerin sorumluluk taşıdığını söyledi.

Diğer sektörlerdeki taşeronlar için çalışanlar da savunmasızdır.

Örneğin, bir mahkeme kararına göre, Samsung Electronics telefon parçaları tedarikçisi Seil Electronics’te geçen yıl çıkan yangında dokuz kişi öldü ve çok sayıda kişi yaralandı.

Samsung Electronics, ikinci kademe telefon parçaları tedarikçisi olan Seil’deki yangın olayı hakkında yorum yapmadı. Seil yorum yapmaktan kaçındı.

Güney Kore’deki geçici işçiler interaktif:

Güney Kore’de geçici işçiler
GEÇİCİ İSTİHDAM

Toplam, bağımlı istihdam yüzdesi, 2018 veya mevcut en son

GAGLAMA HÜKÜMLERİ
Güney Kore’de, hükümet tarafından hazırlanan geçen yılki rapora göre, cezai takibatlarda şirketler ve bireyler arasındaki özel yerleşimler, sivil işyeri kazası davalarında daha hafif cezalara yol açan kilit bir faktördür.

2013 ve 2017 yılları arasında endüstriyel kaza davalarına ilişkin 1.714 kararın analiz edildiği rapora göre, suçluların %90’ından fazlası ertelenmiş cezalar veya küçük para cezaları aldı – çoğu durumda 10 milyon won’dan (8,500 $) az -.

Raporun baş yazarı ve Kyungpook Ulusal Üniversitesi’nde hukuk profesörü Kim Sung-ryong, “Hafif cezalar nedeniyle, işverenler güvenlik ekipmanlarına yatırım yapmak yerine para cezaları ve tazminat ödemeyi daha ucuz bulabilir” dedi.

Changwon Bölge Mahkemesinin Mayıs ayında verdiği bir karara göre, 2017 vinç kazasında ölen işçilerin aileleri ile Samsung arasındaki mahkeme dışı yerleşimler, yedi Samsung çalışanının hapis cezalarının ertelenmesine katkıda bulundu.

Konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan bir tedarikçi firma yöneticisinin Reuters’e verdiği demeçte, Samsung Heavy taşeronlar adına bazı kurbanların ailelerine yüz binlerce dolar tazminat ödedi.

Buna karşılık, kurbanların aileleri, gizli olması amaçlanan anlaşmanın şartlarını görüşmek üzere ismini vermeyi reddeden yöneticiye göre, Samsung Heavy’ye veya taşeronlara dava açmamayı kabul etti.

Samsung Heavy, “kişisel bilgileri” ifşa edemeyeceğini söyleyerek kurbanların aileleriyle yapılan yerleşimler hakkında yorum yapmayı reddetti. Davayla ilgili doğrudan bilgisi olan bir savcılık yetkilisi, savcıların cezaları temyiz ettiğini ancak daha fazla yorum yapmayı reddettiğini söyledi.

Geçen yıl bir elektrik santralinde geçici bir işçinin ölümünün halkın tepkisine yol açmasının ardından, Güney Kore Ocak ayında iş güvenliği yasalarını, taşeronluğu kısıtlamak için, ancak yalnızca sınırlı alanlarda değiştirdi.

Yasaları inceleyen avukatlar ve işçi aktivistleri, gelecek yıl yürürlüğe girecek olan kısıtlamaların, geçen yıl 26’sı ölüm olmak üzere yaklaşık 2 bin endüstriyel kaza bildiren gemi inşa sektörünün dış kaynak kullanımı uygulamalarını neredeyse hiç etkilemeyeceğini söyledi.

Çalışma bakanlığı, yeni yasaların gemi inşa sektörü için geçerli olup olmadığını söylemeyi reddetti ve Reuters bunu bağımsız olarak doğrulayamadı.

Ölümcül 2017 vinç kazasından bu yana Park, çökebileceklerinden korkarak metroya veya asansörlere binemiyor.

Uluslararası medyaya verdiği ilk röportajda, vincin düşmesinden sonra tersanenin etrafında parçalanmış cesetleri hatırladı ve ağabeyi de dahil olmak üzere işçilere sigara molası verdi.

Sallanan bir telin sırtına çarptığı Sung-woo, acil serviste ağır kanamadan öldü.

“Ambulansta ağabeyim çok acıdığını söyledi,” dedi Park, gözyaşları içinde anı anlatırken. “Çalışmak için oradaydık, öldürülmek için değil.”

Hayoung Choi, Hyunjoo Jin ve Ju-min Park’tan haberler; Seul’de Jane Chung ve Paris’te Bate Felix tarafından ek raporlar; Jack Kim ve Lincoln Feast tarafından düzenleme.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ