isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

İSG TAAHHÜTLER

İSG TAAHHÜTLER

İş sağlığı ve güvenliği taahhütleri işverenin taahhütü ve çalışanın taahhütü olarak ikiye ayrılır.. Bir işyerinde işverenin iş güvenliği ile ilgili tümm önlemleri alacağına dair söz vermesi ve çalışanında tüm iş güvenliği kurallarına uyacağına dair verdiği bir nevi sözleşmedir.

İşveren Taahhütünün tüm çalışanlara paylaşımı, dağıtımı

 

Bu sözleşmeler kişilere duyurulur ve duyurulduğuna dair imza altına alınır ve işyeri panosuna asılır. hatta bu konu ile ilgili çalışanlara yıl içinde eğitim verilip eğitim sonunda yapılan yazılı soru cevaplar ile konu dahada pekiştirilmiş olmaktadır.

İşverenin İSG Konusunda Taahhütü 

Örnek bir taahhüt

……………… şirketi, işin başlangıcında, çalışma ortamına ilişkin iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun mesleki eğitime ve tecrübeye sahip personel çalıştıracaktır. …………………. şirketi, görevlendirdiği personelinin (EK-1 Listede bilgileri yer alan) 6331 Sayılı İş Sağlığı ve güvenliği kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında her türlü eğitim, sağlık kontrolü ve diğer bilgilendirme faaliyetlerini, kişisel koruyucu kullanımı için gerekli ekipman sağlanması ve kullanımının kontrolü gibi işlemleri bizzat yerine getirmek; bu yükümlülüklere ilişkin belgelerin istenmesi halinde teslim etmek; 6331 Sayılı İş Sağlığı ve güvenliği kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri gereği belirlenmiş olan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulmasını sağlamak zorundadır. ……………………… şirketi,  personelinin uğrayacağı herhangi bir iş kazası ve meslek hastalığından doğan her türlü hukuki, mali, idari ve cezai sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul ve taahhüt etmiştir.

Taahhüt doğrultusunda işveren / yönetimin İSG katılımı ve bunun tanımlaması ( yönetimin denetim sistemlerine dahil olması, saha denetimleri, BOS vb)

Her şey sadece bir taahhüt ile kalmamalıdır. İş veren verdiği taahhüt neticesinde aylık olarak en az haftada bir çalışanların davranışlarını inceleyen BOS ( Behaviour Observation System ) ( Davranış gözlem Sistemi ) formunu doldurması gerekmektedir. Bununla da kalmayıp her ayın sonunda saha gözlem formunu doldurması gerekmektedir.

Bu formların doldurulmasında işverenin İş güvenliği yönetim sistemine katılmasının havada ” sadece bir taahhütte kalmadığı ” düzenli olarak işin içinde olduğu ve eksikliklerden haberdar olduğu anlaşılmaktadır. İş verene de aynı şekilde bir saha turu ve BOS takvimi yapmalı ve gerçekleştir meler değerlendirilmeli ve aylık haftalık toplantılarda konu anlatılmalıdır.

Bu formların ne olduğunu ve nasıl doldurulması gerektiğini ilerleyen makalelerde geniş olarak inceleyeceğiz.

Bilal BAŞKONUŞ

16.01.2018

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ