isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

Norse Group Of Companies

Norse Group Of Companies

Merhaba geçen aylarda kader beni Norse şirketler grubu ile tanıştırdı. Bu güzel firmada bende 1.5 ay çalışma fırsatı buldum, bu geçirdiğim az sürede bir çok şey öğrendim belki de başka firmalarda yıllarca öğrenemeyeceğim konuları.  Bu yazımda sizlere Norse şirketi hakkında yaptığım swap analizden alıntılar yapacağım.

Şirketin üstün yönlerinden en önemlisi Türk-Norveç ortaklığıyla kurulmuş olması. Bir diğeri firma ortağının bu sektörde uzun yıllar başka tersanelerde müdürlük yapmış olması

Bu şirket birçok ezberi bozarak deniz kenarında değil karada da tersaneciliğin yapılabileceğini gösterdi bana.  Bazı katamaranları Gebze –Dilovası arasında bulunan fabrikalarında yapıyor. Gerektiği durumlarda yer kiralayarak gemi inşasını tersanelerde yapıyor. Bu haliyle en son NB14 projesini yapmaktaydı yani yeni inşa 14 her ne kadar bazı siparişler kabuk olarak teslim edilse de. Katamaranlar  anahtar teslimi olarak bitiriyorlar.

Başka büyük firmalarda yöneticiler ile muhatap olmak zor iken Norse’de firma sahibi ile ya da en yetkili kişi ile beraber çay yudumlarken tüm sorunlara anında aksiyon alma fırsatı bulunuyor.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda ise gerçekten öne çıkan bir firmalar.

Bir çok gelişmiş firmada bulamadığım üretim ile İSG’nin beraber çalışma ortamını burada buldum.

Haftalık ve hatta iki güne bir toplanan üretim toplantısı adeta İSG toplantısına dönüşmüş durumda  ve sürekli  iş güvenliği konuşuluyor.

Yasal mevzuatın gerektirdiği ISG profesyonel sayısından fazlasını istihdam ederek sahada sürekli gözetim yapılması sağlanıyor. Tüm sorunlara Proaktif önlemler alınarak riskler kaynağında çözülüyor. İş izin prosedürleri ise hem üretimi hem de İSG yi kapsayacak şekilde dizayn edilmiş, bu nedenle İSG’nin gözünden kaçan eksiklikler üretim tarafından, Üretimin gözünden kaçan eksiklikler İSG tarafından görülüyor.  Tüm şikâyetler dikkatle dinleniyor ve gerekli tüm aksiyonlar hızlı bir şekilde alınıyor. Saha raporları ve ramak kalalar düzenli tutularak aylık kurul toplantısında herkes ile paylaşılıyor.

Kurula gelince normalde birkaç kişi ile yapıla bilen kurula tüm şirket yetkilileri, alt İşverenler, taşeron ve  İSG personelleri katılıyor. Normalde kurumsal dediğimiz yılların firmalarında dahi gelişigüzel yapılan İSG Kuruluna işveren Mustafa SÜNGÜ bizzat katılarak ve gerekli  durumlarda bütçe ayırarak hem firmaların hem de iş güvenliğinin sorunlarına herkesin önünde köklü çözümler getiriyor. 

Düzenli olarak hem Norse çalışanlarına ve tüm alt işverenlere Norse iş güvenliği ekibi tarafından İSG toolbox eğitimleri düzenli olarak veriliyor.

Norse şirketinin iş güvenliğine verdiği önem ile öncü firmalar arasında olmaya devam ediyor. İlerleyen yıllarda tersane camiasının ismini çokça duyacağı ve en büyük firmalar arasında yer alacağına inanıyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ