isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

Tahribatlı mı Tahribatsız mı test yapmalıyız

Tahribatlı mı Tahribatsız mı test yapmalıyız

Basınçlı kapları normalde tahribatlı testlerini yapmalıyız burada tahribatlı dan kasıt kazanı  işletme basıncının 1,5 katına çıkarmaktır. Bunun için en çok önerilen bu basıncı su doldurarak elde etmektir. Basınç esnasında bir yerden kaçırma yaparsa su kaçak olan bölgeden sızar ve kaçağı tespit etmiş oluruz.

Hava ile basınçta olabilir ama hava ile basınçta normal basıncın 1,5 katı fazla bir basınç uyguladığımızdan basınç sonucu eğer tankta bir incelme veya kaçak varsa kazanın tamamen patlamasına neden olur bu ise büyük bir tehlikedir.

Bu şekilde bir çok patlama videosunu İnternetten bulabilirsiniz.

 

Eğer ben risk almak istemiyorum derseniz o zaman  Basınçlı kaplar yönetmeliği 2.1.1. size imkan sağlayabilir burada basınçlı kapları tahribatlı yapamıyorsanız tahribatsız da yapabilirsiniz diyor maddede

Tahribatsız test ise sac kalınlık ölçümü testidir. Kontrolör en az 20 noktadan ultrasonik test cihazı ile ölçü alır eğer paslanmayan yerdeki saç kalınlığı ile dah paslı görülen yerdeki sac kalınlığı aşağı yukarı aynı ise tank sağlam denir.

Hava ile yapılan testte normal basıncın 1,5 katı na kadar çıkıyoruz bu nedenle patlarsa parça

Bilal Başkonuş

14.01.2019

2. Periyodik kontrole tabi iş ekipmanları

2.1. Basınçlı kap ve tesisatlar

2.1.1. Basınçlı kaplarda temel prensip olarak hidrostatik test yapılması esastır. Bu testler, standartlarda aksi belirtilmediği sürece işletme basıncının 1,5 katı ile ve bir yılı aşmayan sürelerle yapılır. Ancak iş ekipmanının özelliği ve işletmeden kaynaklanan zorunlu şartlar gereğince hidrostatik test yapma imkânı olmayan basınçlı kaplarda hidrostatik test yerine standartlarda belirtilen tahribatsız muayene yöntemleri de uygulanabilir. Bu durumda, düzenlenecek periyodik kontrol raporlarında bu husus gerekçesi ile birlikte belirtilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ