isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

Ballast Water Treatment Sistemi Balast Suyu Arındırma

Ballast Water Treatment Sistemi Balast Suyu Arındırma

Gemiler dünyanın her denizinde gezmektedir ve gezme esnasında gemi dengesini koruması için sürekli denizden su almakta ve balat tanklarını doldurmaktadır. Bazenden yükü arttıkça aldığı suyu denize tekrar boşaltmaktadır. Atlas okyanusundan balast tanklarını dolduran bir gemi burada bulunan pirana, balina…vb gibi canlıların lavralarınıda balast tanklarına doldurmaktadır. Bu aldığı balst suyunu Karadeniz’e geldiğinde boşalttığında Karadeniz’de de bu canlılar çoğaltmakta ve karedenizde bulunan hamsi, uskumru…vb gibi canlıları yemekte ve doğanın dengesini bozmaktadır.

Ballast Water Treatment Sistemi ile balast tankına alınan suyu tanka doldurmadan önce suyun içinde bulunan  oksijeni alacak bir sistem yapılmaktadır. Suyun içinde bulunan oksijen alınınca suda yaşayan tüm canlılarda ölmektedir bu şekilde canlı türü bir yerden başka bir yere taşınmamış olmaktadır.

Burada oksijen giderme yönteminden başka bir çok canlı öldürme yöntemide vardır bunlar.

Hydrocyclone

Çok etkili bir ayrıştırma yöntemidir. Bu yöntemde küçük parçaların flocculation sistemi içerinde bulunan küçük floc ların içerilerinden geçirilmeleri yöntemi ile küçük parçaların oralara tutunması ile sudan ayrışması sağlanır. Bir nevi manyetik ayrışmaya benzemektedir.

Medya Filtreleme

Gemide kullanımı en uygun metodlardan birisi olan katı ayrıştırma filtreleme yöntemlerinden birisidir. Sıkıştırılmış , iç içe geçmiş filtlelerden oluşur ve küçük parçaların bu filtrede takılıp kalma esasına göre çalışır. Yer kaplamayan hacim ve düşük yoğunluklarından ötürü diğer filtreleme yöntemlerine göre fazla tercih edilmektedir.

Manyetik Alan Filtrelemesi

Sıvının manyetik bir alandan geçerken içerisindeki manyetik tortuların burada takılı kalması esasına göre çalışır.

Kimyasal Giderim

Gemi dengelemesuyu içerisindeki deniz canlı organizmalarını inaktif eder.

Ultra Viole Giderim Üniteleri

Ultraviole giderim ünitelerinde içerisinden gemi dengelemesuyunun geçtiği ultraviole ışıklarını barındıran bir tüp bulunur. Gemi dengelemesuyu bu tüpün içerisinden geçerken ultraviole ışığı su içerisindeki organik maddeleri zararsız hale getirir. Bir çok gemide zaten hidrofor sisteminde faal olarak kullanılan en başarılı yöntemlerden bir tanesidir.

Deoksijenerasyon Sistemleri

Su içerisinde oksijeni minimize etmek sureti ile canlı yaşantısına son verilmesi mantığına yararayan sistemdir. Çoğunlukde suyun içerisine nitrojen enjekte edilerek bir nevi inertleme metodudur. Bu işlem çoğunluk olarak 2-4 gün aralığında sürmektedir. O nedenle kısa sefer yapan gemilere uygulanması zor olacaktır. Bununla beraber donanımında zaten inert jeneratörü veya inert işlemi yapan bir gemide bu sistemin entegrasyonu, kurulumu hacimsel bazda sistem açısından çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

Isı ile Giderim Üniteleri

Bu sistemin mantığı , gemi dengelemesuyunun içerisindeki bakterilerin ölmesine yetecek kadar gemi dengelemesuyunu ısıtma temeline dayanmaktadır. Bu işlem için dışarıdan bir ısıtma sistemi gemi dengelemealımına, tankına entegre edilebilir ve gemi soğutma suyu da tekrar soğutma işlemine tabi tutulabilir. Elbette bu işlem uzun zaman alacaktır ve geminin gemi dengelemetanklarında ısıtmaya bağlı olarak korozyon oluşumunu hızlandırabilecektir.

Akustik-Kavitasyon Üniteleri

Ultrasonik enerji, tank içerisindeki suda bulunan hücrelerin imhasında kullanılabilmektedir.

Elektriksel Dalga/Dalga Plazma Üniteleri

Bu yapı mevcut geliştirilme aşamasındadır. Bu yapı, enerjinin ani yükselişi ile gemi dengeleme suyu içerisinde  hayatını sürdüren mikro canlıları yok ederek gemi dengeleme suyunun temizlenmesini amaçlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ