isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

Bariyer rengi ne olmalı

Bariyer rengi ne olmalı

Evet her kurumun farklı prosedürü var bariyer renkleri üzerine kiminde turuncu kiminde sarı kiminde is sarı siyah …vb gibi bu yazımızda bu renkleri ele aldık.

SARI RENK :  Trafik lambalarını düşünün. Sarı renk bir süre sonra bitecek olan bir süreci gösterir. Ayrıca dünyanın tüm ülkelerindeki taksiler sarı renktedir. Yolda çok rahat görülebilsin, diğer otomobillerden kolayca ayırt edilebilsin ve geçici oldukları da vurgulansın diye.
Ayrıca yol çizgilerinin de artık beyaz değil sarı olmasındaki sebep de sarının dikkat çekici bir renk olmasından kaynaklanır. Çünkü tahminlerin aksine sarı beyazdan daha göz alıcı bir renktir.
Ofiste kullanılacak renk tercihlerine geri dönecek olursak, eğer bir yerde insanların hızlı geçişlerini ve çok kalmamalarını sağlamak ve tempoyu artırmak istiyorsanız kesinlikle renginiz sarı olmalı. Tabi eğer çocuk odasını sarıya boyarsanız, bu durumda küçük afacanın adrenalin ve yaramazlık düzeyindeki artışa da çok şaşırmamanızı söyleyebiliriz.

TURUNCU RENK :

Neşenin rengidir. Enerji ve mutluluk getirir. Çevrede turuncu giyinen birinin görülmesi coşku verir ve olumlu enerji yaratır.

Sağlık,canlılık,heyecan belirgin katkılarıdır.İletişim,atılım ve hareket bu renkle sağlanır.En önemli niteliği ise, mutluluk verişidir.

Dolaşım sistemini,zihinsel faaliyetleri ve solunum sistemini harekete geçirir.Vücuda enerji yükleyerek,dolaşım ve metabolizma süreçlerini artırır. Turuncu renk olarak Kalsiyum rengidir. Çocuğunu kendi sütü ile büyütmeyi arzu eden annelere tavsiye edilen renktir

SARI –  SİYAH :

Siyah renk, kişinin hayatında oldukça etkilidir. Siyah yanlızlığın, gizemin ve dengenin rengidir.

Siyah uç bir renktir ve marjinaldir. Gücü, özgüveni, disiplini ve kudreti simgeler. Bunun yanısıra, siyah özellikle ölümün ve matemin rengidir, tarih boyunca ölüm korkusunu simgelemiştir.

Bunların yanısıra siyahın kullanılmasının insan üzerinde olumlu etkileri de vardır, bunlardan biri arka fonda kullanılan siyah regin konsantrasyonu arttırmasıdır.

Siyaha yakın bir renk olan gri ise kaçışı, içe kapanıklığı ve karamsarlığı simgeler.

Sarı ne kadar dikkat çekiciyse siyahta o kadar zıt bir renktir sari ile siyah aralarında atışırken yanından geçenlerede bunu farketmekten başka birşey kalmaz.,

Son olarak renkler çalıştığınız kurumun havasını yansıtacağı için bu konuda sıfırdan bir fabrika kuracaksanız eğer bir iç mimardan destek almanızda fayda ver

Bilal BAŞKONUŞ

21.02.2018    16.24

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ