isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

Sınırlandırılmış Alanlar ( Restricted )

Sınırlandırılmış Alanlar (  Restricted  )

Sınırlandırılmış alan,

sınırlandırılmış alana izin olmayan kişileri kesinlikle alınmamalıdır. Sınırlandırılmış alan,  yapılacak işi yerine getirmek üzere çalışanın bedeniyle içeri girebilmesine uygun biçimde düzenlenmiş ve buna izin verecek kadar büyük olan, giriş ve çıkışı sınırlı düzeyde olan ve sürekli bir biçimde içinde çalışılması öngörülmemiş çalışma alanları olarak tanımlanmaktadır.  Sınırlandırılmış alanlarda çalışacakların resimli listesi ve telefon numaraları giriş kapısına asılmalıdır. Eğitimleri verilmeli ve kayıt altına alınmalıdır.

 

Çatı araları kazan daireleri. Trafo binaları. boru hatları, pompa istasyonları, kanallar vb. endüstride sık karşılaşılan sınırlandırılmış alanlara örnek olarak verilebilir. Sınırlandırılmış alanlarda çalışma yapmak için mutlaka her işletmenin bir “iş izin” sistemi kurması gerekmektedir.

 

Bu çalışmada, alışılagelmiş bir iş-izin sisteminin ötesinde, hemen her sınırlandırılmış alana özel önlenebileceği ve kontrol edilebileceği yaklaşımıyla insan hatalarını ortadan kaldırmaya yönelik “sınırlandırılmış alanlarda çalışma için kazaları sıfıra indirgeyecek güvenli bir yöntem” önerilmektedir. İşletmelerde kullanılabilecek yazılım ve/veya elektronik tabanlı bir kilit sistemi ile önerilen yeni sistem desteklendiği ve uygulandığı takdirde “sıfır kaza” hedefine ulaşmak olanaklıdır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ