isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

Tersanelerde Soğutma Suyu ve Yangın hattı sıkıntıları

Tersanelerde Soğutma Suyu ve Yangın hattı sıkıntıları

Her tersanede gelen gemilere havuzda ise soğutma suyu verilir. bu suyu vermenin nedeni ise gemihavuzagirdiği zaman dolaplarında bulunan malzemeler bozulmaması için soğucuları çalıştırmaktır. Aynı zamanda klima sistemide bu soğutma suyu ile çalışır.

Soğutma suyunun amacı şudur. şimdi bir araba düşününarabanın radyatöründe ısınınan su nasıl soğutulur araba hızlandıkça çarpan rüzgar ile gemide bu şekilde bir durum sözkonusu olmadığından gemi sürekli denizden su alır ve bu suyu düzenli olarak radyatörlerinden geçirerek soğutma yapar . işte klimalarda ihtiyaç duyulan soğutmadaa aynı işlemle yapılır.

Gemiler denizdeyken bu suyu kendisi alabilir ama havuza çıkınca alamazlar bu nedenle bizim ona sürekli 3-4 bar basıncında bir su vermemiz lazım .

Tersabeleride ayrıca bir soğutma su hattı yoktur bu nedenle yangın hattından yangın su motoru ile beslenirler bu da sık sık yangın su pompasının arızalanmasına neden olur. çünkü yangın suyu pompaları 24 saat çalışmaya uygun yapılmamıştır. soğutma suyunda günlerce pompanın durmadan çalışması gerekir ki buda yangın pompalarının sık sık rıza yapmasına neden olur.

Bilal BAŞKONUŞ

28.06.2020

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ