isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

Tespit öneri deftarine yazılması gereken en önemli konular

 1. Çalışanlar, taşeronlar ve stajyerler de dahil olmak üzere; sigorta, işe giriş saglik raporu, i5 güvenliği eğitimleri, yapılacak işe uygun mesleki eğitim veya mesleki yeterlilik belgeleri, operatörlük için uygun operatör eğitimleri ve yapilan işe uygun ana işveren tarafından belirlenen CE belgeli tutanak ile teslim edilmiş kişisel koruyucu donanımlari (baret EN397, iş ayakkabısı çelik burunlu ve tabanlı S3 s1p vb, paraşüt tipi emniyet kemeri CE EN 361 -358 – 813, aktif karbonlu solunum maskesi FFP2 – EN 149, yapilan işlere uygun iş tulumu veya iş elbiseleri) olmadan kimse işe başlatilmamalı ve çalıştırılmamalı.
 2. ilkyardım yönetmeliği gereği çok tehlikeli sıniftaki iş yerlerinde her 10 çalışana bir ilkyardımcı personel düşecek şekilde ilkyardımcı bulundurulmali,
 3. Sedef tersanesi genelinde yapılmakta olan çalışmalardan dolayı her bir çalışana zimmet formu ile günlük kullanım için asgari FFP2 aktif karbonlu (EN 149:2001) solunum maskesi teslim edilmeli. A
 4. Çalışma sahalarındaki kaldırma operasyonları sapancı eğitimi olan personeller tarafından sapanlama yapılarak kaldırılmalı ve eğitimli işaretçi personeller kaldırma operasyonlarında aktif olarak bulundurulmalı.
 5. Yük kaldırma ve iletme işlerinde yükün kaldırıldığı ve götürüleceği güzergahlarda gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Yükler asılı şekilde bırakılmamalı ve kılavuz halatlar kullanılmalıdır.
 6. Tüm çalışanlara ve yeni işe girecek olan çalışanlara minimum 2 saat olacak şekilde işe giriş oryantasyon eğitimi verilmelidir. Eğitimi işveren, usta, formen, mühendis vb. teknik konulara ve iş akdi konularında bilgili bir çalışan verebilir.
 7. Sicak işlem yapılacak her bölgenin çevresinde ve alanın diğer yüzünde çalışma öncesinde ve çalışma sırasında kontrol sağlanmalıdır. Yangına mahal verebilecek malzemeler uzaklaştırilmalı ve çevreye çapak veya erimiş metal sıçramaları engellenecek şekilde yanmaz malzemeler ile uygun önlem alınmalı. Sıcak işlemler yapılırken uygun havalandırma sistemi an temin edilerek kullanılmalı.
 8. Çalışma alanında takılma ve düşmeye sebep olabilecekmenholler ve açıklıklar kesinlikle kapatılarak çalışmalara başlanmalıdır.
 9. Çalışmalar sırasında ek yapılmış hortum ve kablo kesinlikle kullanılmamalıdır.
 10. Çay molasi, öğle yemeği ve çalışma bitiminde el aletleri, elektrikli el aletleri, şalomalar uzatma kabloları çalışma alaninda bırakılmadan toplanmalı, elektrikli el aletlerinin fişleri çıkarılmalı ve gaz gruplarında ana kollektörden çıkarılmalıdır.
 11. Elektrikli el aletleri fişe takılıyken ayar bakım onarım yapılmamalı.
 12. Elektrikli iş ekipmanlarının standart koruyucuları çıkarılmamalı ve koruyucusuz iş ekipmanları ile çalışma yapılmamalı.
 13. İş izin sistemi ile iş izni alınmadan hiçbir bölgede çalışma yapılmamalı, çalışma alanında yapılacak değişikliklerde yeni iş izni ve kontroller isg personellerinden alınmalı.
 14. Gerekli ölçümler yapılmamış ve uygun aydınlatma sağlanmamış alanlarda çalışma yapılmamalı, uygun çalışma şartları sağlandıktan sonra çalışmalar başlatılmalı.
 15. Kapali alanlarda çalışmalarda en az iki kişilik gruplar halinde ve exproof 24V aydınlatma olacak şekilde çalışma yapılmalı.
 16. 4857 sayılt iş kanununun 4. Maddesi gereği günlük çalışma süresi her ne şekilde olursa olsun 11 saati aşamaz. Bir çalışan yılda en fazla 270 saat fazla mesal yapabilir. Yapılan telafi çalışmaları günlük en fazlaçalışma süresini aşmamak koşuluyla günde 3 saatten fazla yapılamaz.
 17. Basınçli kap ve kaldırma araçlarının periyodik kontrolleri ilgili kanuna uygun şekilde yaptırılmalı. Bakım ve onarımları belgelendirilmeli.
 18. İki tarafı açık olan sepetlerde malzeme taşıma işlerinde yükler spanzetle sıkıca bağlanmalıdır.
 19. Yük taşıma sepetlerinin ilgili standartlara (TS EN 617 + A1) sahip olanların kullanımı sağlanarak sepetlerin üzerinde taşıma kapasitelerinin olması sağlanmalıdır.
 20. İskelelerde yapılacak çalışmalarda çift kollu ve şok emicililanyardlı paraşüt tipi emniyet kemeri CE EN 361 – 358 – 813 kullanılmalı.
 21. Menhollerde ve tanklarda çalışma yapılırken çalışma alanının zemini yüksekten düşmeye mahal vermeyecek’şekilde kapalı olmalı. +
 22. Menhol ve tanklara dik merdiven ile inişlerde dikey yaşam hattı kurularak uygun paraşüt tipi emniyet kemerleri kullanılmalı. Yaşam hattı kurulamayan bölgelerde yoyo ve paraşüt tipi êmniyet kemeri kullanılmalı.
 23. Çalışma alanlarında ve iskelelerde sabitlenmemiş merdivenler kullanılmamalı.
 24. Çalışma alanlarında bulunan sağlık güvenlik işaretleri, her türlü talimat ve yönergelere uyularak çalışılmalı.
 25. İşe giriş çıkışlarda ve tersane içi ulaşımda yürüyüş yollarına riayet edilmeli ve sedef tersanesi tarafından yayınlanan KKD kullanım alanlarına uyulmalı,
 26. Şaloma alev geri tepme alem gadz
 27. Yetkisiz kişilerin iskele kurması yasaktır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ