isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

VİNÇ SEPETİNDE ADAM TAŞIMA

VİNÇ SEPETİNDE ADAM TAŞIMA

Sepetle çalışmak uygun mudur? uygunsa kaç kişi çalışılmalı. Standartları nelerdir.

Günümüzde özellikle tersane işlerinde raspa boya ve kaynak yaparken yaygın olarak kullanılan taşıma sepetleri olmazsa olmazlar arasında ama maalesef kanunlarımızda bunun bir dayanağı yok bu da iş güvenliği uzmanlarını ve işverenleri bir çıkmaza sokuyor iş yapılmalı ama arkamızda destek yok.

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği ne göre ” Madde: 3.1.2.1. Olağanüstü veya acil olan istisnai durumlarda insanları kaldırmak amacıyla yapılmamış iş ekipmanı, gerekli önlemleri almak ve gözetim altında olmak şartıyla insanların kaldırılmasında kullanılabilir. ” ibaresi bulunmakta ama bu duruma göre biz bu sepetleri kullanamayız

Ama TS İSO 12480-1 NİSAN 1999 Normuna göre ise Milli ve yerel sorumlu kuruluş yetkililerinin müsaadesi alınması koşuluyla ve normlara uygun yapılarak maksimun 3 kişi binmesine müsaade vardır demekte.

Şimdi yetkililer kim belli değil ve aynı zamanda yönetmelik mi üstün TSE normu mu dersek elbette yönetmelik daha üstün. Bu durumada bunları kullanamayız ama gerçek herkes kullanıyor. Umarım yakında yetkililer bir düzenleme yaparlar.

Bu araştırma konusunda İş Güvenliği Uzmanı Fatih ÇİMEN arkadaşıma sonsuz teşekkür ediyorum.

Bilal BAŞKONUŞ

12-06-2019

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı sepette-3-kisi-1024x576.jpeg
Kazalara örnek :

Tuzla’da bir tersanede boya çalışması yapmak için kurulan iskelenin halatı koptu. Vincin sepetinde bulunan 5 kişi 20 metre yüksekten düşerek yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

Olay, saat 19.00 sıralarında Tuzla Evliya Çelebi Mahallesi Tersaneler Caddesi üzerinde bulunan bir gemi tersanesinde meydana geldi. Boya çalışması yapmak üzere kurulan seyyar iskelenin halatı henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı koptu. Vinç sepetinde bulunan 5 kişi, yaklaşık 20 metre yükseklikten sepetle birlikte yere düştü. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ve ambulans ekibi sevk edildi. Çeşitli yerlerinden yaralanan tersane işçileri Ali Çeçen, Ferhat Yıldız, İdris Eşlik, Mevlüt Çelenk, Muhammet Eğirci olay yerine gelen ambulanslarla Marmara Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralıların hastanedeki tedavileri sürüyor. Polis yaşanan olayla ilgili inceleme başlattı.

1-

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ