isgtecrubeleri.com/dokumanlar/resimler/mobilreklam.png
Reklam
İŞ GÜVENLİĞİ TECRÜBELERİ

Yangın Panolar ( Dolapları )

Yangın Panolar ( Dolapları )

Yangın dolapları da diğer panolar gibi oldukça çeşitli kullanım alanlarına sahiptir ve değişik isimlerle adlandırılırlar. Köpük dolabı, iki kapılı sıva altı tabir edilen yangın dolabı, iki kapılı sabit çerçeveli sıva altı yangın dolabı, iki kapılı sıva üstü yangın dolabı, tek kapılı sıva altı, tek kapılı sabit çerçeveli sıva altı yangın dolabı- sulu sistem yangın dolapları olarak adlandırılır. Bir de kuru sistem yangın dolapları çeşitleri vardır ki onlar da aynı sulu sistemdeki gibi isiler almıştır. Yangın dolapları çeşitlerine dilerseniz biraz açıklamalar getirerek devam edelim. Kuru sistem tek kapılı sıva üstü yangın dolabı; saçtan yapılmış kasa ve kapakları vardır, polyester elektrostatik toz boya ile boyanmıştır, üç hareketli tip hortum makarasına sahiptir, sentetik iplikten imal edilmiş 20 veya 30 metre uzunluğunda içi kauçuk veya PVC kaplı hortumları vardır. Alman tipi yangın köşe vanası, özel olarak hazırlanmış ağır tipte makara taşıma kolu, esnemeyi önleyen ortadan takviyeli ve çift bükülü kapak, su boşaltma delikleri, yangın dolabının duvara monte edilebilmesi için dört tane bağlantı deliği ve bunun gibi bir çok ayrıntıya sahiptir. Tek kapılı sıva altı sabit çerçeveli yangın dolabı; aynen yukarıda belirttiğimiz sıva üstü yangın dolabındaki özelliklere sahiptir ve bütün dolaplar gibi bu da TSE belgelidir. Tek kapılı sıva altı yangın dolabı; kör kasalıdır, saçtan yapılmıştır ve bu da diğerleri gibi elektrostatik toz boyalarla boyanmıştır. Duvara kolay monta edilebilmesi için dört tane deliği vardır. Kör kasaya sonradan takılabilen ankastre çerçeveye haiz kapakları bulunmaktadır. 20-30 metre uzunluğunda hortumu, bu hortumu taşıma kolu, hep diğer yangın dolaplarında bulanan özellikler gibidir.

 

İki kapılı sıva üstü yangın dolapları; bunlarda ayrıca yangın tüpünü koymak için bölme vardır, saçtan imal edimlilerdir, boyaları üretim aşamasında yapılan elektrostatik toz boyalardandır. Hortum uzunluğu diğer yangın dolaplarındaki kadardır. TSE belgeli yangın köşe vanası vardır, yangın söndürme tüpü için ayrıca bir bölmesi vardır, krom kaplama dekoratif kulp ve menteşeleri bulunmaktadır. Yangın dolabı, yangın söndürme aksamlarının korunması amacı ile imal edilmektedir. Yangın için gereken bütün malzemeleri içerisinde toplar ve yangın sırasında hemen hazırlanabilmesi için bütünlük sağlar. Eskiden hemen her kamu binasında bulunan ve üzerinde Y-A-N-G-I-N yazan su dolu kovalar daha dün gibi hatırımızda, yangın dolapları sayesinde yangın söndürmek kolaylaşmış ve istenmeyen durumların önüne geçilmiştir.

 İki makaralı ayaklı çatılı diye adlandırılan yangın dolapları, saçtan mamuldür, iki ayak üzerine oturtulmuş olduğu için bu ismi almıştır.

Üzerinde koruma amaçlı şapka denilen çıkıntısı ile su almasının önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Yangın dolabı çeşitlerinin, istenilen ve kullanılacak yerlere göre değişiklikler gösterdiğini belirtmiştik.

Tek makaralı ayaklı çatılı olan yangın dolaplarının içinde anlaşılacağı üzere tek hortum makarası vardır ve bu da ayaklıdır, bunun da üzerinde sudan korunması için şapka gibi çıkıntısı vardır.

İki kapılı sıva altı yangın dolapları, çift açılımlıdırlar, bir köşelerinde yangın tüpünün konulacağı yer ayrılmıştır. İki kapılı sıva altı yangın dolapları, diğer yangın dolaplarında olduğu gibi 20 veya 30 metrelik hortumları ve diğer aksamları, yangın vanalarını koruma amaçlıdır.

Bütün yangın dolapları saçtan üretilmiştir ve aynı tip boya ile fabrikasyon olarak boyanmıştır. Köpük dolabı denen yangın dolabı, 20 cm. yüksekliğinde ayaklar üzerine oturtulmuştur. Dolap tabanında iki bidon dolusu köpüğün konacağı bir bölmeye sahiptir, özel tasarlanmış ağır tip makara taşıma kolu vardır.

    ı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ